Tapahtuma Rotuaarilla Ylen valtakunnallisessa kampanjassa, värikkäämpi ja puhtaampi katukuva maalattujen roskisten avulla sekä sovellus ruokahävikin vähentämiseen – huikiaa!
Kestävyystieteen teemakurssi on nyt päätöksessään! Pilottikurssi toteutui ja saimme upeita tuloksia, mutta toki myös kehitettäviä asioita seuraavaa vuotta ajatellen. Seuraavan vuoden kurssin ilmoittautuminen avataan pian Wilmassa, joten pysy kuulolla! Kurssi toteutetaan näillä näkymin lukuvuonna 2019-2020 samalla tavalla kuin kuluneena lukuvuonna eli joulukuusta huhtikuulle. Katso lisätietoja muilta välilehdiltä, esim. täältä.
Palaute kurssista on ollut mukavaa luettavaa ja kehitysehdotukset olivat hedelmällisiä. Lukiolaisten palautteista nousi positiivisina asioina esille erityisesti aiemman osaamisen hyödyntäminen sekä pitchaamisen harjoittelu ja kurssin käytännönläheisyys. Kurssin vapaamuotoisuuden, vastuun ottamisen ja itsenäisen tekemisen takia kurssi koettiin myös työlääksi, mutta toisaalta hyödylliseksi juurikin työelämätaitojen harjoittelua ajatellen.



Lainauksia lukiolaisten palautteista:
• ”Kurssi auttoi ajattelemaan ympäristöasioita monelta kantilta” • ”Pääsee toteuttamaan itseään” • ”Innovointia ja ympäristöasioita” • ”Ei tarvitse olla viherpiipertäjä tullakseen kurssille” • ”Pääsi aikuisten maailmaan, uudelle tasolle” • ”Suht. vapaamuotoinen toteutus” • ”Pääsimme oikeasti tekemään hommia ja saavuttamaan tavoitteita” • ”Uutta ja luovaa ja käytännön tekemistä” • ”Oppii pitchaamaan” • ”Oppii hyödyllisiä keinoja esim. omien ideoiden muille myymisessä”
Kurssilla toimineet mentorit sekä loppugaalan yleisö antoivat kiitettävästi palautetta: niissä korostui kurssin merkityksellisyys ja vaikuttavuus. Toivottiin, että kurssi toteutuisi jatkossakin, sillä se antaa opiskelijoille tärkeitä taitoja tulevaisuuden kannalta ja laajentaa näkökulmia.
Mentorien ja loppugaalan yleisön palautetta:
• ”Mentorien osaaminen todella laaja-alainen ja huippuluokkaa” • ”Todella monipuolista osaamista oli opiskelijoille tarjolla” • ”Kurssi kehittää mm. projektityöskentely- ja esiintymistaitoja. Mutta ennen kaikkea rohkaisee nuoria vaikuttamaan ja vahvistaa heidän itsetuntoa.” • ”Suosittelen ehdottomasti kurssia, koska sen kokonaisanti opiskelijoille on niin suuri ja erilainen kuin millään muulla kurssilla” • ”Toivottavasti lukiot ottavat tämän kurssin osaksi kurssitarjontaa” • ”Lopputulema hätkähdyttävän upea!” • ”Mielikuvaksi jäi, että kurssille on tarvetta tulevaisuudessakin” • ”Sen oppiminen, että yksin ei tarvitse kaikkea osata vaan kannattaa etsiä kumppaneita on tärkeää.” • ”Itse ainakin aion yrittää edistää nuorten ideoiden esilletuomista ja mukaan ottamista kulttuurikaupunkihankkeeseen. Nuorten pitchaustilaisuudet olisivat erittäin tervetulleita kaupunkiin.”

Kiitos kaikille ja tervetuloa mukaan seuraavalle kurssille jossakin roolissa! 🙂